Podział puli urlopu nie jest dowolny
Przełożony udziela wypoczynku na wniosek pracownika. Jedna z części urlopu powinna trwać 14 kolejnych dni kalendarzowych. Szef nie powinien się zgadzać, aby wszystkie okresy wakacji były krótsze.
Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, którego roczny wymiar – w zależności od stażu pracy – wynosi 20 lub 26 dni. Urlop powinien być coroczny, płatny i nieprzerwany. Regułą powinno być wykorzystywanie całej przysługującej puli wypoczynku jednym ciągiem. Przyjmuje się, że to najbardziej koresponduje z jego celem, którym jest wypoczynek i regeneracja sił. Zwykle jednak urlopu nie wykorzystuje się jednorazowo, a w mniejszych częściach. Wynika to zarówno z potrzeb pracowników, którym niekoniecznie na rękę musi być długi odpoczynek, pochłaniający wszystkie należne w danym roku dni urlopu, jak również z potrzeb pracodawcy. Udzielanie jednorazowych długich okresów wypoczynku może bowiem powodować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta